Quarry life award

gorazdze marzec9

 

Miło nam poinformować, że spośród 25 zgłoszeń na tegoroczną edycję konkursu The Quarry Life Award wybrano m.in. propozycję Stowarzyszenia NiC pt. "Zrekultywowane tereny kopalni Górażdze jako potencjalne siedlisko występowania pszczół".

 

 

 

 W dniu 26.03.2014 udaliśmy się na teren kopalni, aby odbyć obowiązkowe szkolenie z zakresu BHP uprawniające nas do poruszania się po terenie kopalni wapienia. Po wypełnieniu obowiązkowych formalności udaliśmy się w interesujące nas miejsca tj. zrekultywowane rok wcześniej łąki kserotermiczne. Od razu naszą uwagę przykuły potencjalne miejsca do gniazdowania - kamienna oraz piaszczysta skarpa.

gorazdze marzec1  gorazdze marzec2
Wiosna już w pełni na terenie kopalni. Łąkę bardzo gęsto porastał podbiał pospolity, fiołki, bluszczyk kurdybanek, zawilec gajowy, a nieopodal kwitły wierzby, na których pracowicie uwijały się pszczoły.

gorazdze marzec3 gorazdze marzec7

Mieliśmy okazję zaobserwować dziko występujące pszczoły: smukliki, pszczolinki, lepiarki, pszczołę miodną oraz matki trzmiela ziemnego.

gorazdze marzec6 gorazdze marzec8

gorazdze marzec4   gorazdze marzec5

Niesprzyjająca pogoda oraz planowane odstrzały na terenie kopalni zmusiły nas do opuszczenia tego ciekawie przyrodniczo terenu. Za miłe przyjęcie dziękujemy pracownikom kopalni i już nie możemy sie doczekać kolejnej wizyty.

 gorazdze marzec10

Więcej o projekcie

http://www.quarrylifeaward.pl/