Zostań bohaterem pszczół

kopanie

 

 

 

Czas na krótkie podsumowanie akcji "Zostań Bohaterem pszczół".

 

 

 

 

Akcja "Zostań bohaterem pszczół" przeprowadzona została w Domu Dziecka w Kątach Wrocławskich z inicjatywy Stowarzyszenia Natura i Człowiek, przy współpracy ze sponsorem - Leroy Merlin. Akcja obejmowała cykl zajęć edukacyjnych mających na celu przedstawienie świata dzikich pszczół, zagrożeń i sposobów ochrony.

edukacja

Następnym etapem było założenie ogródka przy placówce z roślinnością pokarmową pszczół. W tym celu musieliśmy wybrać odpowiedni teren, zaprojektować nasadzenia, przygotować glebę i zakupić odpowiedni materiał roślinny. Nie ukrywamy, że była to najtrudniejsza częśc projektu.

kopanie2        kopanie4kopanie3

Po odczekaniu odpowiedniego czasu po przekopaniu, wyplewiliśmy wyrastające trawy i przystąpiliśmy do nasadzeń. Posadziliśmy i posialiśmy rośliny, które będą dostarczać pożywienia pszczołom przez cały rok, tym samym rośliny te będą mogły być wykorzystane przez wychowanków placówki, gdyż w większości są to zioła.

ogrod ogrod6

Zbudowaliśmy także domek dla zapylaczy, w którym różnorodne gatunki dzikich pszczół mogą znaleźć miejsca do gniazdowania. Ten etap poprzedziliśmy ogłoszeniem konkursu na najlepszy projekt takiego domku. Należy także podkreślić, że dzikie pszczoły, dla których adresowana jest ta konstrukcja, nie stanowią zagrożenia, ponieważ są w większości pszczołami samotnicami przez co nie wykazują agresji.

ogrod2 ogrod5

W konstrukcji wykorzystaliśmy dawne elementy bujaków ogrodowych, które odrestaurowaliśmy i nawiercilśmy, aby także mogły to być siedliska dzikich pszczół.

domekprzygotowanie2          domekprzygotowaniebujaki2

Najważniejszy dla nas aspekt całej akcji to z jednej strony wartość przyrodnicza czynnej ochrony pszczół, a z drugiej edukowanie i uwrażliwianie młodych osób na otaczająca nas naturę. Tym sposobem stwarzamy młodym ludziom szanse na prowadzenie badań i obserwacji lokalnej fauny zapylaczy i miejmy nadzieję odkrycia młodych przyrodniczych talentów.

gotowe gotowe2

Na tym etapie prace się nie kończą, gdyż jeszcze planujemy kolejne nasadzenia, a następnie opiekę nad ogrodem. Chcielibyśmy podziękować Leroy Merlin bez których ta akcja by nie zaistniała, Łukaszowi Sobikowi za projekt ogrodu i koordynację pracami nasadzeniowymi, a w szczególności dzieciom, które z zaciekawieniem uczestniczyły w zajęciach i pomagały w różnorodnych pracach. Czekamy także z niecierpliwościa na wzrost roślin i odwiedziny pierwszych zapylaczy.

domek        bujaki   gotowe3