Zajęcia terenowe w Kątach Wrocławskich

katy lipiec9   

 

 

Razem z wychowankami Domu Dziecka w Kątach Wrocławskich szukaliśmy pszczół w niedawno założonym ogródku i w sąsiadujących z placówką łąkach. Sprawdź co udało nam sie znaleźć.....

 

 

 

Zajęcia rozpoczęliśmy od wyplewienia chwastów i przeglądnięcia pszczelego ogródka założonego podczas akcji "Zostań Bohaterem Pszczół". Ku naszemu zadowoleniu pięknie zakwitły rośliny zielarskie i krzewy. Facelia zdominowała nasadzenia ku uciesze pszczół, gdzieniegdzie przebijały się łubiny i inne rośliny dające pożywienie zapylaczom.

katy lipiec1 katy lipiec2

Kolejnym etapem było oznaczenie roślin w ogródku. My zajeliśmy sie podpisywaniem tabliczek, natomiast dzieciaki z radością szukały ziół i wbijały tabliczki we właściwe miejsca.

katy lipiec5 katy lipiec6

Czas zatem wyjsć w teren. Pani Prezes bardzo sprawnie wytłumaczyła metodę posługiwania się przygotowaną przez nas kartą pracy, po czym zaczęliśmy liczyć i oznaczać napotkane pszczoły. Na pierwszy ogień poszedł pszczeli ogródek, po czym udaliśmy się na pobliskie łąki i nieużytki bardzo chętnie odwiedzane przez pożyteczne owady.

katy lipiec7 katy lipiec10

Po udanej wyprawie czas podsumować  nasze wyniki i wyciagnąć wnioski - jakie kwiaty najczęsciej odwiedzają pszczoły? Oczywiście, że te o kolorze fioletowym.

katy lipiec11 katy lipiec12

Wstępny efekt założonego przez nas ogrodu? Oprócz dużej ilości pszczoły miodnej odwiedzają go oczywiście trzmiele: trzmiel kamiennik, ziemny i rudy występowały pospolicie. Spotkaliśmy także trzmiela zmiennego, zagrożonego wyginięciem i wymienionego w "Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce".

katy lipiec3 katy lipiec4