XV Dolnośląskie Święto Miodu i Wina

swieto miodu 2014 1

 

NiC po raz pierwszy zagościło na XV Dolnośląskim Święcie Miodu i Wina  w Przemkowie. Mięliśmy okazję przedstawić różnorodność świata dzikich pszczół i zainspirować do aktywnego działania młodszych i starszych uczestników największego dolnośląskiego festynu o pszczelej tematyce.

 

 

Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Obejrzeć można było m.in. makiety gniazd trzmieli, pułapki gniazdowe murarki ogrodowej oraz porównanie gniazd pszczoły miodnej z gniazdem trzmiela ziemnego. Swoich sił można było spróbować w oznaczaniu różnych gatunków trzmieli według specjalnie przygotowanego klucza oraz podpowiadać na nurtujące i ciekawe pytania dotyczące pszczół. Największą jednak sensację sprawiała gablota prezentująca największe polskie osy - szerszenie - które udostępnilismy dla porównania wielkości z pozostałymi owadami.

swieto miodu 2014 4swieto miodu 2014 3

Mięliśmy okazję wymienić się doświadczeniami z wprawionymi pszczelarzami, przekonać odwiedzających o znaczeniu dzikich zapylaczy oraz ich nieagresywnym charakterze, a także nabyć nowe kontakty. Najzagorzalszym fanem naszego namiotu była jednak pszczoła miodna, która ciągle przylatywała do trzmielego gniazda. Cieszymy się i dziękujemy, że otrzymaliśmy zaproszenie od Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych oddział Legnica z siedzibą w Piotrowicach i mamy nadzieję na kolejne wspólne działania.

swieto miodu 2014 2 swieto miodu 2014 5