Robak mój przyjaciel

robak 043

 

 

 

Projekt "Robak moj przyjaciel" ma na celu przybliżenie uczniom 2 klasy Szkoly Podstawowej w Szewcach świata stawonogów.

 

 

 

 Zajecia teoretyczne w formie warsztatów pokazaly najmlodszym jak bogaty jest świat tych małych stworzeń.

robak 012robak 017

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie mieli okazję poznać morfologię owada. Przekonali się, dzięki specjalnie przygotowanym kluczom do oznaczania gatunków trzmieli, jak poszczególne osobniki roznią się od siebie niewielkimi szczególami.

robak 035robak 039

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zajęcia zakończyły się obserwacjami i rozpoznawaniem owadów pod mikroskopem.

 robak 008robak 013

 

 

 

 

 

 

 

 

robak 040

robak 019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugie zajęcia z cyklu "Robak mój przyjaciel" odbyły się w terenie. W celu odkrywania owadziego świata wybralismy sie do rezerwatu Jodlowiec.

robak0Robak1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Razem z dziećmi przygotowaliśmy pulapki barbera, jako najskuteczniejszy sposób odławiania stawonogów żyjących blisko gleby.

robak4robak3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W oczekiwaniu na rezultat odołwów skupiliśmy się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie co oprocz drzew możemy spotkac w lesie?

robak5

robak6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Połowy prowadziliśmy także metodą parasolową strząsając organizmy z drzew na jasne plotno. Okazało się że rezerwat ten jest nieocenionym siedliskiem dla życia i przetrwania róznorodności świata stawonogów.

robak7

                robak8robak10

Wydawać by się mogło, że przyroda o tej porze roku jeszcze nie obudziła się do życia. Okazało się jednak, że wystarczy przyjrzec sie bliżej, a pozornie uśpiony las odsłoni przed nami bogactwo form życia. Już niedługo odbędą się następne zajęcia, już nie możemy się doczekać :)