Z wizytą w przedszkolu w Slęzie

Sleza przedszkole 1

 

 

 

W maju 2015 r. Stowarzyszenie Natura i Człowiek odwiedziło Przedszkole Samorządowe w Ślęzie, aby przybliżyć najmłodszym "Świat owadów zapylających".

 

 

 

 

Najmłodsi najpierw dowiedzieli się jak ogromna jest rola zapylania w życiu każdego z nas. Potem miały za zadanie wczuć sie w rolę pszczoły i odszukać odpowiedniego dla siebie kwiatka. Niektóre pszczółki zostały bez pożywienia i dzięki temu zromumiały jak trudno jest owadom w otoczeniu, w którym brakuje kwitnących i kolorowych kwiatów.

Sleza przedszkole 2

Sleza przedszkole 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W warsztatowej części naszego spotkania przedszkolaki zobaczyły jak wyglądają wnętrza gniazd trzmieli, murarek i lepiarek. Pokazaliśmy także czym zajmują się entomolodzy i jakimi narzędziami posługują się w swojej pracy badawczej.

Sleza przedszkole 4                 Sleza przedszkole 5 Sleza przedszkole 6

Nie zapomnieliśmy o motylach, które także mają swój udział w procesie zapylania. Tym bardziej, że grupa przedszkolna, z którą odkrywaliśmy tajniki owadziego świata nazywa się "Motylki".

Sleza przedszkole 7Sleza przedszkole 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na koniec spotkania maluchy pozytywnie zaskoczyły nas swoimi dociekliwymi pytaniami, na które wspólnie próbowaliśmy znaleźć odpowiedź. "Czy bazyliszek to owad?", "To mityczne stworzenie raczej nie, ale cała reszta podanych przykładów jak najbardziej!". Dziękujemy przedszkolakom za inspirujące spotkanie i cudowny, ręcznie wykonany dla nas dyplom :)!

Sleza przedszkole 9Sleza przedszkole 10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na drugim spotkaniu w Przedszkolu w Ślęzy wykonaliśmy wspólnie hotel dla owadów. Drewnianą konstrukcję przygotował Pan Łukasz-konserwator, a Stowarzyszenie NiC dostarczyło naturalnych materiałów do jego wypełnienia. Potem już tylko radosna twórczość maluchów, żeby każde bzyczące stworzonko znalazło schronienie w pobliżu Przedszkola.

Sleza przedszkole 11                   Sleza przedszkole 12 Sleza przedszkole 13

Na stronie Przedszkola można znaleźć informację o naszym spotkaniu:

http://przedszkolesleza.pl/files/upload/__wiat%20dzikich%20zapylaczy-1.pdf

http://przedszkolesleza.pl/files/upload/Hotel%20dla%20owad%C3%B3w-1.pdf