Robak mój przyjaciel - podsumowanie

Robak ostatnie6

 

 

NiC we współpracy ze Stowarzyszeniem Teraz Szewce zrealizowaliśmy projekt "Robak mój przyjaciel" dla uczniów 2 klasy Szkoły Podstawowej w Szewcach. Czas na podsumowanie naszych działań.

 

 

 

Cykl 6 spotkań w formie warsztatów, wykładów, gier i zabaw przybliżyć miał dzieciom różnorodność świata stawonogów. Na pierwszych zajęciach uczniowie poznali morfologie owadów, mieli okazję przyjżeć się makietom gniazd przedstawicieli pszczołowatych oraz przy pomocy specjalnego klucza nauczyć się rozpoznawania gatunków owadów. Na koniec uczniowie przekonali się jak wyglądają owady z bliska, czyli pod lupą i mikroskopem.

robak 040 robak 035

 

 

 

 

 

    

  

 

robak 012

robak 013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejne zajecia odbywały się już w terenie. Na początek wybraliśmy się do Rezerwatu Jodłowiec. Tutaj, przeszukując leśne zakamarki, poznaliśmy metody odłowu owadów wykorzystując pułapki Barbera i metode parasolową. Pomimo tak wczesnej wiosny udało nam się zidentyfikować przedstawicieli chrząszczy, muchówek i pluskwiaków.

robak0

robak4

 

 

 

 

 

 

 

robak8

robak5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Następne zajęcia odbyły się na polu uprawnym, łące i w sadzie. W każdym z tych miejsc poszukiwaliśmy odpowiednich dla tych siedlisk gatunków stawonogów. Poznaliśmy kolejne metody odłowu, przy pomocy siatki entomologicznej oraz naczyń żółtych.

Robak ostatnie7

Robak ostatnie8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Robak ostatnie4

Robak ostatnie9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W sadzie natomiast Pan Sadownik opowiedział nam o owadach, które w zbyt wysokiej liczebności mogą stać się szkodnikami upraw owocowych. Ale także dowiedzieliśmy jak ważne są owady pożyteczne, jak bardzo pomagają człowiekowi w uzyskaniu plonu i dlaczego tak istotna jest ich ochrona.

Robak ostatnie13

Robak ostatnie14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnie zajęcia odbyły się we Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym. Szukaliśmy tutaj owadów występujących w mieście, a także zastanowiliśmy się na istotną rolą zapylaczy i w jaki sposób im pomagać.

Robak ostatnie16

Robak ostatnie17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naszą przygodę ze stawonogami zakończyliśmy quizem w formie teleturnieju "1 z 10", który wyłonił najbardziej obeznanego w owadzim świecie zwycięzcę! Gratulujemy!

Robak ostatnie10

Robak ostatnie18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W trakcie projektu powstały fantastyczne owadzie wpinki, które mamy nadzieje przez długi czas będą przypominały uczniom o bohaterach naszego projektu :)

Robak ostatnie15

wpinki