Quarry life award kwiecień

quarry life award 2016 1 1

 

 

 

Za nami pierwsza wyprawa na teren kopalni wapienia Górażdże w ramach konkursu Quarry Life Award.

 

 

 

 

Pierwszy wyjazd był częściowo formalny. Po odbyciu szkolenia BHP ubrani w odblaskowe kamizelki i kaski mogliśmy spokojnie wejść na teren wyrobiska. Studenkie Koło Naukowe Geoinformatyków z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przeprowadziło wywiad terenowy w celu ustalenia szczegółów potrzebnych do planowania lotu bezzałogowym statkiem powietrznym.

quarry life award 2016 1 2quarry life award 2016 1 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 My natomiast skupiliśmy się na ustaleniu miejsc do badań nad fauną dzikich pszczół, pozostałych żądłówek i ich roślin pokarmowych. Wybraliśmy 3 inicjalne stanowiska, które mogą stać się idealnym miejscem dla zapylaczy. Celem naszego wspólnego projektu jest zebranie danych do zaprojektowania wirtualnego geoportalu kopalni, a także stworzenie miejsc do ochrony owadów zapylających.

quarry life award 2016 1 4quarry life award 2016 1 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marcin natomiast skupił się na prowadzeniu skrupulatnej dokumentacji fotograficznej.

quarry life award 2016 1 6quarry life award 2016 1 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwsze wiosenne pszczoły samotnice już rozpoczęły gody. Znaleźliśmy takżę matkę trzmiela kamiennika Bombus lapidarius L., która niefortunnie wpadła do błota. Sklejone skrzydła stanowiły barierę nie do pokoniania dla młodej mamy. Pomogliśmy jej czyszcząc jej skrzydła z ziemi!

quarry life award 2016 1 8

quarry life award 2016 1 9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bazę pożytkową na terenie kopalni stanowią fiołki, wierzby i podbiały. Spotkaliśmy też zagadkowego owada na kopalni. To oleica krówka Meloe proscarabaeus L. - gruby owad, który część swojego życia wiąże z pszczołami. Ale o tym napiszemy w następnym artykule.

quarry life award 2016 1 10

quarry life award 2016 1 11