Lepiarka wiosenna

Lepiarka wiosenna (Colletes cunicularius L.) jest pszczołą wiosenną pojawiającą się już w marcu, występuje przez okres około miesiąca. Pszczoła ta jest bardzo prymitywna, bez skłonnosci do agresywnych zachowań wobec człowieka.

lepiarka wiosenna1 lepiarka wiosenna2

Tworzy skupiska złożone z wielu osobników w piaszczystych glebach, w których to drąży tunele o długości około 40-50 cm. Gniazdo zakończone jest rozgałęzieniami, w których samica składa jaja oddzielone od siebie wydzieliną. Wydzielina strukturą przypomina celofan, utrzymując odpowiednią wilgotność w gnieździe i chroniąc przed grzybami.

lepiarka wiosenna3 lepiarka wiosenna4

Wiosną możemy spotkać skupiska tej pszczoły, które poprzez swoją liczebność i ruchliwość mogą wzbudzać niepokój.  Pszczoła ta jednak nie stanowi zagrożenia dla człowieka, gdyż nie tworząc rodzin, nie posiada wrodzonej konieczności ochrony gniazda. Poza tym takie skupisko to w większości samce nie posiadające żądeł.

 Pszczoła ta jest bez wątpienia owadem pożytecznym, gdyż zapyla rośliny kwitnące wczesną wiosną. Apelujemy zatem o rozwagę i prosimy nie niszczenie stanowisk gniazdowania tych pszczół, za kilka tygodni nie będzie po nich śladu.

lepiarka wiosenna5