W przypadku chorób prostaty takich jak rak stercza i łagodny przerost prostaty duże znaczenie mają czynniki genetyczne w połączeniu z uwarunkowaniami środowiskowymi. Codziennie podejmowanie przez ciebie wybory mogą wpłynąć na przyspieszenie lub opóźnienie ujawnienia się problemów z prostatą. Duże znaczenie w tej kwestii ma dieta.
Dieta – czego unikać dla zdrowia prostaty?
Konsumpcjonizm i szybkie tempo życia sprawia, że ludzie coraz chętniej sięgają po produkty wysoce przetworzone, słodycze i słone przekąski. Zawarte w nich cukry i nasycone tłuszcze są szkodliwe dla pracy naczyń i gospodarki insulinowej, doprowadzając z czasem do pojawienia się otyłości i cukrzycy typu II, które pogarszają funkcjonowanie układu moczowo-płciowego. Chcąc zachować zdrowie, jak najrzadziej spożywaj dania typu instant oraz słodkie i gazowane napoje.
Alkohol, czerwone mięso i nasycone tłuszcze oprócz wpływu na gospodarkę węglowodanową i masę ciała, mają też udowodnione działanie rakotwórcze. Spożywaj je sporadycznie lub całkowicie z nich zrezygnuj.
Co jeść dla zdrowia prostaty?
Jednym z najlepszych jadłospisów dla zdrowia, w tym dla zdrowia prostaty, charakteryzuje się dieta śródziemnomorska. W jej skład wchodzi minimalnie przetworzona żywność oparta na bogactwie produktów pochodzenia roślinnego: owoce, warzywa, nasiona, pełnoziarniste mąki i pieczywo oraz świeże zioła i przyprawy. Główne źródło białka stanową ryby, nabiał, drób i owoce morza. Spożywane tłuszcze to głównie oliwa z oliwek dodawana w niewielkich ilościach do sałatek i innych dań.
Dieta śródziemnomorska zakłada spożywanie minimalnej ilości słodyczy, tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego, czerwonego mięsa i alkoholu. [1]
Jak zdrowa dieta wpływa na prostatę?
Utrzymywanie zdrowej diety przez cały rok wpływa na poprawę funkcji układu moczowo-płciowego na kilka sposobów.
- Poprawa zdrowia seksualnego – zmniejszenie ryzyka zaburzeń erekcji i poprawa doznań seksualnych. Dzieje się tak przez korzystny wpływ diety na pracę serca i naczyń.
- Zmniejszenie ryzyka raka prostaty i łagodnego przerostu prostaty – śródziemnomorskie dania są bogate w witaminy C i E, przeciwutleniacze, kwasy omega-3, selen i likopen, przez co mogą spowalniać przerost komórek i zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory.
- Poprawa funkcji nerek i pęcherza – dieta śródziemnomorska ogranicza powstawanie kamieni nerkowych i korzystnie wpływa na skład moczu, dzięki czemu można ograniczyć dolegliwości związane z powiększeniem prostaty i utrudnieniem oddawania moczu. [2]
Profilaktyka chorób prostaty – nie jesteś z tym sam
Powszechność chorób prostaty sprawia, że personel medyczny jest dobrze wykształcony w kierunku profilaktyki i zwalczania dokuczliwych objawów. Każdy mężczyzna powinien z wyprzedzeniem zainteresować się swoim zdrowiem i porozmawiać z lekarzem rodzinnym lub urologiem o tym, jak rozpoznać pierwsze objawy zaburzeń funkcji prostaty i jak leczyć prostatę. Strach przed wizytą u lekarza i przed chorowaniem bierze się najczęściej z niewiedzy. Zadbaj o swoje zdrowie już dziś.
Bibliografia
[1] M. A. Martínez-González, A. Gea, i M. Ruiz-Canela, „The Mediterranean Diet and Cardiovascular Health”, Circ Res, t. 124, nr 5, s. 779–798, mar. 2019, doi: 10.1161/CIRCRESAHA.118.313348.
[2] M. I. Sultan, S. A. Ibrahim, i R. F. Youssef, „Impact of a Mediterranean diet on prevention and management of urologic diseases”, BMC Urology, t. 24, nr 1, s. 48, luty 2024, doi: 10.1186/s12894-024-01432-9.
Artykuł przygotowany przez partnera strony.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.