Ból głowy a emocje. Jak stres wpływa na nasze głowy?

Redakcja

16 lipca, 2024

Ból głowy dotyka miliony ludzi na całym świecie. Przyczynia się do tego szybkie tempo życia i towarzyszący mu stres, który ma destrukcyjny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Oprócz wielu innych efektów, jakie wywołuje stres, jest on istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia bólu głowy. Jak złagodzić dolegliwości wywołane napięciem nerwowym?

Który rodzaj bólu głowy może być wywołany stresem?

Bóle głowy dzielą się na:

  • pierwotne – pojawiają się samoistnie, bez wyraźnej przyczyny,
  • wtórne – wynikają z urazu, infekcji lub innego czynnika wywołującego.

Do pierwotnych bólów głowy zaliczają się ich 3 główne rodzaje:

  • napięciowe bóle głowy – to najbardziej powszechny typ. Do jego wystąpienia przyczynia się stres,
  • migrena – to choroba przewlekła, która objawia się silnym, nawracającym okresowo bólem głowy, któremu często towarzyszą inne objawy, np. nudności, nadwrażliwość na światło,
  • trójdzielno-autonomiczne bóle głowy – dotykają jednej strony głowy. Im również towarzyszą dodatkowe objawy, np. łzawienie czy zaczerwienienie oczu[1].

Bezpośredni związek ze stresem ma więc napięciowy ból głowy. Wynika on z nadmiernego napięcia mięśni szyi i głowy. Jest obustronny, o charakterze uciskającym i natężeniu łagodnym do umiarkowanego. Zwykle nie towarzyszą mu dodatkowe objawy, chociaż czasem może pojawić się nadwrażliwość na światło lub dźwięk.

Błędne koło stresu

Stres jest jednym z czynników zewnętrznych, które mogą sprowokować atak napięciowego bólu głowy. Oprócz niego pacjenci wskazują też zaburzenia rytmu snu i czuwania, nadmierny wysiłek fizyczny, odwodnienie i głód. Niektóre z tych czynników współwystępują ze stresem, np. może on powodować problemy ze snem. Ponadto w sytuacjach stresowych często nie myśli się o jedzeniu czy piciu.

Co ważne, uporczywy ból głowy sam w sobie jest czynnikiem stresowym. Dochodzi tu więc do błędnego koła – stres przyczynia się do wystąpienia bólu głowy, który z kolei potęguje stres. Może to doprowadzić do zwiększenia nasilenia bólu oraz wydłużenia jego czasu trwania[2].

Jak złagodzić napięciowy ból głowy?

Do leczenia bólu głowy wykorzystuje się preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne, np. deksketoprofen. To lek, który blokuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn. Cząsteczki te działają prozapalnie, czyli wywołują i podtrzymują w organizmie stan zapalny oraz ból. Zahamowanie ich syntezy może złagodzić odczuwane dolegliwości i przerwać atak napięciowego bólu głowy.

Deksketoprofen w nieznacznym stopniu podrażnia śluzówkę żołądka, dzięki czemu zawierająca go tabletka przeciwbólowa może być stosowana na czczo. W ten sposób przyspiesza się jego wchłanianie z przewodu pokarmowego, a tym samym początek działania. Dzięki wysokiemu powinowactwu do lipidów budujących błony komórkowe deksketoprofen z łatwością dostaje się do ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu efekt przeciwbólowy utrzymuje się do 8. godzin[3].

Oprócz zwalczania samego bólu głowy warto skupić się także na samym stresie. Jego eliminacja pozwoli zredukować częstość występowania oraz nasilenie bólu. W jaki sposób można poradzić sobie ze stresem? Pomogą w tym techniki relaksacyjne, np. specjalne ćwiczenia oddechowe. Jeśli jednak problem jest poważny, warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy psychologicznej.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Przed użyciem zapoznaj się z lekarzem lub farmaceutą.

[1] Tuszyński P. K. (red.), Ból z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2019.

[2] Siemiński, M. (2017). Napięciowe bóle głowy w praktyce lekarza rodzinnego. Forum Medycyny Rodzinnej, 11(6): 255-262.

[3] Woroń, J. (2020). Dlaczego w bólu ostrym należy rozważyć zastosowanie deksketoprofenu? Forum Medycyny Rodzinnej, 14(2): 51-56.

Materiał sponsorowany.

Polecane: